O karmieniu cz. 4

W pierwszych dwóch miesiącach życia można mu podawać mleko pół na pół z wodą i cukrem, zacząć od dwóch łyżek, a dojść aż do 5-ciu łyżek mleka i 5 łyżek wody z jedną kostką cukru na jedno danie. Od piątego miesiąca można karmić mlekiem z cukrem bez dodatku wody. (Więcej niż pół szklanki mleka i półtorej kostki cukru).

Odżywiając dziecko bez piersi, trzeba jeszcze więcej zważać na porządek i czystość, zarówno mleka, jak i naczynia, w którym się podaje, a również pamiętać o regularnym co 3 godziny karmieniu, to jest 6 razy na całą dobę.

Karmiąc dziecko mlekiem krowim, trzeba się zaopatrzyć w kilka małych flaszek i smoczków z gumy. Smoczek z maleńkim otworkiem w środku, nasadza się czysto umytymi rękami na flaszkę, do której przedtem nalewa się mleka z cukrem. Nie należy używać flaszeczek z długą cienką rurką szklaną, zakończoną gumką do ssania. Rurki takiej nie można porządnie wyczyścić, zawsze, tak w rurce jak i w gumie, zatrzymuje się mleko i kwaśnieje. To też używanie takich flaszek z rurką jest szkodliwe.

Zaraz po wypiciu mleka wypłukać flaszkę jak i smoczek. Raz dziennie należy je wygotować i postawić dnem do góry, aby woda ściekła.

Naczynia dziecka nie powinien nikt inny używać do niczego.

Comments
  1. 1 rok ago